Event Summary
TT
Table Tennis
Men's Team
Final Standings
RankNameCC
1P.R. CHINA
SHANG Kun, LIU Yi, HU Bingtao, XIA Yizheng, FANG Bo )
 CHN
2JAPAN
NIWA Koki, YOSHIMURA Maharu, KASAHARA Hiromitsu, UEDA Jin, HIRANO Yuki )
 JPN
3RUSSIAN FEDERATION
SKACHKOV Kirill, SHIBAEV Alexander, PAYKOV Mikhail, BUROV Viacheslav, KRIVOSHEEV Viacheslav )
 RUS
3CHINESE TAIPEI
CHEN Chien-an, CHIANG Hung-chieh, WU Chih-chi, HUANG Sheng-sheng, HUNG Tzu-hsiang )
 TPE
5BELGIUM
DEVOS Robin, NUYTINCK Cedric, BIERNY Ludovic )
 BEL
5SPAIN
MARTINEZ BOTELLA Guillermo, DIEZ ALADRO Endika, FRANCO MEDINA Carlos, MOREGO VALLS-JOVE Joan )
 ESP
5FRANCE
HACHARD Antoine, LORENTZ Romain, BROSSIER Benjamin, LE BRETON Thomas )
 FRA
5GERMANY
MUEHLBACH Hermann, WEHKING Lennart Boris, FLEMMING Alexander )
 GER
9HONG KONG, CHINA
LI Kwun Ngai Vincent, CHEUNG Yuk Kit, TSE Ka Chun )
 HKG
9ESTONIA
SMIRNOV Aleksandr, SIISPOOL Karli, RAIS Kert )
 EST
9BULGARIA
GOLOVANOV Stanislav, GABROVSKI Petko, KRASTEV Petyo )
 BUL
9CHILE
FERNANDEZ Marcelo, CARLIER Andres, SOTO Hernan )
 CHI
9EGYPT
ASSAR Omar, ELBEIALI Mohamed, ASSAR Khalid, ELSOBKY Mohamed, SHOUMAN Mohamed )
 EGY
9REPUBLIC OF KOREA
SIN Minho, HWANG Jinseo, JO Kyunghwan, KIM Seongsoo )
 KOR
9LATVIA
FREIBERGS Maris, MASLOVS Leonids, EIHMANS Gints, KARTUZOVS Olegs, CIRULIS Janis )
 LAT
9AUSTRALIA
SCHUBERT Jonathon, MIZRACHI Barak, NGUYEN Tim )
 AUS
9VIET NAM
NGUYEN Ngoc Tu, NGUYEN Hoang Chung, TRAN Huy Bao )
 VIE
17SWEDEN
ERICSON Gustaf, ROSENBERG Johan, SINGH Martin )
 SWE
17UNITED ARAB EMIRATES
MOHD HASSAN HAMAD MOHAMMAD ABDULLA, ABBAS AHMAD Yousuf Ahmad, HAMAD H ALLENJAWI Mohammed Mahmood Ali, ALBALOOSHI Saeed Ali Abdulla )
 UAE
17LEBANON
TOHMAZ Hussein, EL HAKIM Rock, BANNOUT Mohamad, BAHJA Mohamad )
 LIB
17MACAU, CHINA
CHANG Hoi Wa, CHEANG Tin Ngai, CHE Weng Heng, KOU Hon Seng )
 MAC
17MONGOLIA
BATKHISHIG Bilegt, BATBAYAR Munkh-orgil, BATDELGER Bilguun )
 MGL
17OMAN
MOHAMED Al Harthi, KHALIO Al Syadi, AHMED Al Halhali, AL KHALIL Al Brashdi )
 OMA
17KAZAKHSTAN
GERASSIMENKO Alexandr, YESKENDIROV Temirlan, PAK Danil )
 KAZ
25SRI LANKA
GANEGODAGE Sahanaka Randula, MAWANANE HEWA Samuditha Ishan De Silva, GINIGE Chameera, WICKRAMANAYAKE Ramanatha )
 SRI
TAJIKISTAN
SAIDOV Inom, DAMIRI Shodi, MAHMUDOV Afzalkhon )
 TJK

Bracket
Qualification Round
3
 
Match 1 (09 Jul 17:00)  
 
0 
0
 
Match 2 (09 Jul 17:00)  
 
3 
 
Match 3 (09 Jul 17:00)  
 
WO 
0
 
Match 4 (09 Jul 17:00)  
 
3 
3
 
Match 5 (09 Jul 17:00)  
 
0 
0
 
Match 6 (09 Jul 17:00)  
 
3 
3
 
Match 7 (09 Jul 17:00)  
 
0 
0
 
Match 8 (09 Jul 17:00)  
 
3 
Quarterfinals
3
 
 
Match 1 (10 Jul 19:00)  
 
 
1 
0
 
 
Match 2 (10 Jul 19:00)  
 
 
3 
0
 
 
Match 3 (10 Jul 19:00)  
 
 
3 
1
 
 
Match 4 (10 Jul 19:00)  
 
 
3 
Semifinals
3
 
 
 
 
Match 1 (11 Jul 20:00)  
 
 
 
 
1 
1
 
 
 
 
Match 2 (11 Jul 20:00)  
 
 
 
 
3 
Finals
3
 
 
 
 
 
 
 
 
Gold Medal Match (12 Jul 20:00)  
 
 
 
 
 
 
 
 
0 
Ranking
 
Legend
Abbreviation Meaning
CC Country Code
WO Walkover